9/9

Kim jest Pingwin?

05/08/2024
Marek jknkj

„The Batman” Matta Reevesa można śmiało uznać za jeden z najlepszych filmów superbohaterskich ostatnich lat. Niesamowicie mroczny, minimalistyczny i trzymający w napięciu do ostatniej chwili. Na kinowy sequel przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale widzowie mogą liczyć na spin-off tej historii. Jego sercem będzie Pingwin. Kto to jest w DC? Poznaj sylwetkę jednego z najważniejszych „złoli” tego uniwersum.

Pingwin – kto to jest?

Pingwin, czyli Oswald Cobblepot to jeden z najważniejszych i najciekawszych komiksowych wrogów Batmana w uniwersum DC Comics. To gangster i złodziej, który trzęsie Gotham City, nazywający sam siebie „dżentelmenem zbrodni”. Tę postać stworzyli Bob Kane i Bill FInger – Pingwin po raz pierwszy na kartach komiksów pojawił się w grudniu 1941 r., na łamach „Detective Comics” nr 58.

Czym wyróżnia się Pingwin w DC? Wygląd to podstawa

Pingwin to przede wszystkim postać o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jest portretowany jako niski, otyły mężczyzna o długim nosie, który ubiera się w starym stylu. Formalny garnitur w stylu brytyjskiej arystokracji, muszka, melonik, monokl, a do tego fifka z papierosem i, koniecznie, parasolka. Ten atrybut to dla Pingwina więcej niż ochrona przed deszczem. To broń. 

Parasolki Pingwina bywały w komiksach karabinami maszynowymi, ostrzami noży i mieczów, wyrzutniami rakietowymi, a nawet bronią laserową, miotaczami ognia czy rozpylaczami toksycznych gazów lub kwasu. Zamieniały się też w małe helikoptery czy przenośną tarczę kuloodporną, a nawet w narzędzie do hipnotyzowania przeciwników. Kreatywność autorów komiksów DC nie ma końca!

Charakterystyka Pingwina z DC

Wygląd to nie jedyny atrybut, który wyróżnia Pingwina. Tę postać spokojnie można uznać za antytezę Bruce’a Wayne’a, czyli komiksowego Batmana. Oswald Cobblepot, podobnie jak Wayne, jest człowiekiem niezwykle zamożnym i szanowanym w społeczeństwie Gotham (a raczej – budzi w mieszkańcach postrach). Jest częścią elity tego komiksowego miasta.

Swoje bogactwo Pingwin wykorzystuje nie, aby pomóc innym, a żeby zdobywać coraz więcej władzy. Prowadzi bardzo luksusowe życie. Jest arogancki, brutalny i bezwzględny. Dla osiągnięcia swoich celów nie cofnie się przed niczym.

Chociaż bywa postrzegany jako prostacki i może być uznany za szaleńca czy psychopatę, w rzeczywistości Oswald Cobblepot jest zdrowy na umyśle i postrzega świat w bardzo logiczny sposób.

Zaskakująca jest również jego sprawność fizyczna, na którą bynajmniej nie wskazuje „kwadratowa” postura. Pingwin bywa niezwykle groźnym przeciwnikiem także w walce wręcz, co czyni go jeszcze groźniejszym.

Pingwin w komiksach DC – pochodzenie

Jaka jest historia Pingwina jako bohatera komiksów DC? Najczęściej pojawia się w nich w kontekście kradzieży jakichś cennych przedmiotów, zwykle powiązanych z motywem ptaków (ważnym dla tego „złola”). Jego życie było bardzo burzliwe od najmłodszych lat.

Cobblepot urodził się z wadą wrodzoną, która zdefiniowała jego życie. Chodzi o zdeformowany nos, który mocno przypominał ptasi dziób. Dość makabryczny wygląd sprawił, że ojciec przyszłego Pingwina nigdy nie zaakceptował go jako swojego dziecka i otwarcie wyrażał wobec niego nienawiść. Oswald był również odrzucany przez rówieśników oraz rodzeństwo – prześladowany i wyśmiewany, często nazywany, obraźliwie, Pingwinem. Chłopiec, z uwagi na tę trudną sytuację, zamknął się w sobie i zafascynował się życiem ptaków – uznając, że czuje z nimi większą więź niż z ludźmi.

Jedyną osobą, która otaczała Pingwina opieką i czułością, była jego matka. Stanowiła przeciwwagę dla otoczenia i była wobec swojego syna wręcz nadopiekuńcza. Od najmłodszych lat zmuszała Oswalda, by zawsze miał przy sobie parasol, obawiając się, że chłopiec zmoknie i nabawi się zapalenia płuc.

Kiedy Pingwin był jeszcze dzieckiem, starsi bracia zaatakowali go i w pewien sposób przekroczyli granicę. Oswald postanowił się na nich zemścić i zamordował jednego po drugim – tak, że ich śmierci wyglądały jak wypadki. Zatrucie, potrącenie samochodem, utonięcie w jeziorze… Cobblepot potrafił być „kreatywny”. Na tym jego „rodzinne” zbrodnie się nie kończyły – zamordował również własnego ojca. Te zbrodnie wytyczyły kierunek, w którym potoczyło się dalsze życie przyszłego mafiozy z Gotham City.

Pingwin w DC – dalsze losy

Dorosły Pingwin krok po kroku piął się po szczeblach gangsterskiego świata w Gotham City. W komiksach pojawia się w różnych rolach. Czytelnicy obserwują go m.in. jako:

  • handlarza bronią, który staje się partnerem gangstera, Luki Falcone;
  • barmana pracującego dla Carmine’a Falcone, który ciężko pracuje na swoją pozycję w gangsterskim światku;
  • „żołnierzem” gangu Falcone, który m.in. łączy siły z Jokerem;
  • gangsterem knującym, jak przejąć władzę polityczną w Gotham;
  • właścicielem kasyna Iceberg, które było wielką pralnią brudnych pieniędzy i źródłem środków do korumpowania polityków Gotham.

Zainteresuje Cię też: Kim jest Joker w komiksach i filmach?

W jednej z komiksowych historii Pingwin zostaje podstępem wplątany w mroczny plan Jokera i tymczasowo traci władzę nad gangiem oraz kasynem na rzecz Ignatiusa Oglivy’ego. W odzyskaniu pozycji de facto pomaga mu… Batman. Oglivy jest po prostu groźniejszym wrogiem, więc Człowiek-Nietoperz zawiązuje tymczasowy sojusz z Cobblepotem i pomaga mu powrócić na szczyt gangsterskiej hierarchii Gotham.

Pokój między Pingwinem a Batmanem oczywiście nie trwa długo. Gangster zyskuje coraz większą kontrolę nad miastem, zwłaszcza pod nieobecność Człowieka – Nietoperza, by potem trafić do więzienia Blackgate.

Oczywiście komiksowa historia Pingwina nie kończy się na tych wydarzeniach, zwłaszcza że w świecie DC ta postać nadal żyje. Pewne jest jedno: numery, w których to Oswald Cobblepot był kluczowym czarnym charakterem, są magnetyzujące. Wynika to przede wszystkim ze złożoności tej postaci. Pingwin nie jest szaleńcem, który po prostu lubi patrzeć, jak świat płonie. U podłoża jego motywacji zdają się skrywać chęć zemsty na całym świecie za odrzucenie, niskie poczucie własnej wartości oraz chciwość. To wystarczające powody, aby uznać go za jednego z najciekawszych przeciwników Batmana.

Pingwin z DC w popkulturze – ekranizacje

Postać Pingwina jest na tyle ciekawa, że nie mogła pozostać jedynie na kartach komiksów. Kilkukrotnie wykorzystali ją także twórcy ekranizacji komiksów o Batmanie.

Warto odnotować pierwszą filmową wersję Pingwina, z 1966 roku. W rolę złoczyńcy wcielił się Burgess Meredith. Wizualnie przypominał on dość dobrze komiksową estetykę Oswalda Cobblepota. Charakterystyczne były też dla niego „kwaczący” śmiech i nieustannie obecna w ustach fifka z papierosem.

Ciekawa była też kreacja młodego Oswalda Cobblepota w serialu „Gotham” z 2014 roku. W tę rolę wcielił się Robin Lord Taylor, a Pingwin w tej odsłonie jest początkującym gangsterem pracującym dla Fisha Mooney’a. W tej produkcji świetnie została zobrazowana trudna relacja między Cobblepotem a Edwardem Nygmą, przyszłym Człowiekiem-Zagadką (czyli kolejnym wrogiem Batmana).

Jednak najbardziej ikoniczną kreacją Pingwina była ta stworzona w filmie „Batman powraca” w reżyserii Tima Burtona. W rolę wcielił się wówczas Danny DeVito, a jego bardzo groteskowa, demoniczna charakteryzacja do dziś budzi niepokój i „wgryza się” w pamięć.

Co ważne, burtonowski Pingwin jest mutantem – ma dłonie, które przypominają pingwinie płetwy, a jego twarz jest niezwykle zdeformowana. Czarny charakter w walce wykorzystuje również m.in. stado pingwinów, a jednym z najbardziej pamiętnym momentów filmu jest ten, w którym wkracza on w kadr w pojeździe o kształcie… zabawkowej, kąpielowej kaczuszki. I chociaż wiele osób twierdzi, że Pingwin nie przebił Jokera Jacka Nicholsona z pierwszej części filmów o Batmanie od Burtona, jest to wybitna kreacja, która wpisuje się w mroczny, groteskowy świat wykreowany przez tego reżysera.

Pingwin powraca w głównej roli, czyli nowy serial od Max

Najnowsza kreacja Pingwina to ta stworzona przez Colina Farella. Jego wersja tej postaci pojawiła się na drugim (a może nawet trzecim) planie w nowej ekranizacji komiksów o Człowieku-Nietoperzu, czyli w filmie „The Batman” Matta Reevesa.

Zobacz też: The Batman – DC wróciło do formy!

W tej produkcji Oswald Cobblepot nie jest jeszcze Pingwinem. Podobnie jak we wcześniejszych komiksach, jest jednym z członkiem gangu rodziny Falcone, zarządzającym klubem nocnym Iceberg. Ta postać jeszcze nie starła się z Batmanem, ale… prawdopodobnie stanie się to już niedługo. Wszystko za sprawą serialu „Pingwin” osadzonego w tej wersji Uniwersum DC.

Serial „Pingwin” – premiera

Premiera serialu „Pingwin” została zapowiedziana na 16 września. W planie jest osiem odcinków.

Co warto wiedzieć o tej produkcji?

  • Za „Pingwinem” stoi ta sama ekipa co za „The Batman” – producentem wykonawczym jest m.in. Matt Reeves, czyli twórca nowej, fenomenalnej odsłony historii o Człowieku-Nietoperzu.
  • Jednym z reżyserów serialu jest Craig Zobel, znany m.in. jako reżyser odcinków seriali „Westworld”, „The Leftovers” czy „American Gods”.
  • Prace nad serialem rozpoczęły się w marcu 2023 r. Później zostały na chwilę zastopowane w związku ze strajkiem w Hollywood. Zdjęcia zakończono w lutym 2024 r.

Kto pojawi się w serialu „Pingwin”?

W serialu „Pingwin” główną rolę zagra oczywiście Colin Farell – jako Oswald „Oz” Cobblepot/Pingwin. Pojawią się również:

  • Cristin Milioti jako Sofia Falcone/Wisielec – seryjna morderczyni i córka Carmine’a Falcone, która będzie przeciwniczką Pingwina;
  • Rhenzy Feliz jako Victor Aguilar – młody chłopak, który zaprzyjaźnia się z Pingwinem i zostaje jego kierowcą.

Do swoich ról z „The Batman” powrócą również inni gangsterzy z półświatka Gotham, w tym Michael Kelly jako Johnny Vitti, Clancy Brown w roli Salvatore Maroniego czy Scott Cohen jako Luca Falcone.

Wiadomo też, że na ekranie pojawią się również m.in. Francois Chau (wcześniej można go było zobaczyć np. w filmie „Ptaki Nocy”), Jared Abramson czy Mark Strong (też widziany w poprzednich produkcjach DCEU). Nie wiadomo jeszcze, jakie zostaną im przypisane role.

Gdzie obejrzeć serial „Pingwin”?

Serial „Pingwin” będzie dostępny na platformie Max (dawne HBO Max) – w ramach subskrypcji. Można się spodziewać, że polska premiera odbędzie się w tym samym czasie co amerykańska. Dlatego pierwszy odcinek powinien się pojawić już 16 września.

Po trailerze (https://www.youtube.com/watch?v=sfJG6IiA_s8) można się spodziewać, że produkcja będzie – podobnie jak film „The Batman”, utrzymana w klimatach noir: mroczna, depresyjna i do bólu realistyczna. Szykuje się prawdziwie wybitna uczta dla fanów DC! My nie możemy się doczekać i… miejmy nadzieję, że serial nie rozczaruje. Trzymamy kciuki!

Polecane produkty
172,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość12 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (1989 Ver.)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (Batman i Robin)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (Batman Forever)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (The Batman)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (Mroczny Rycerz)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Dynamic 8ction Heroes 1/9 - Batman (Batman: Początek)
Rabat 10%
Promocja
282,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

253,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics (Batman: The Animated Series) POP! - Joker (Special Edition Black Light) (370)
Rabat 10%
Promocja
72,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

64,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka DC Comics (Batman: The Animated Series) POP! - Batman (Special Edition Black Light) (369)
Rabat 10%
Promocja
72,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

64,80 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
97,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość16 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
167,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse - Static Shock (New 52)
Rabat 28%
40,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

28,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
223,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
279,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość26 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
279,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
118,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
128,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
128,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma