Lara Croft to główna bohaterka serii gier Tomb Raider oraz filmów powstałych na jej podstawie. Jej twórcą jest Toby Gard, angielski projektant gier z Essex. To dzięki niemu w 1996 roku narodziła się Lara Croft – arystokratka z urodzenia, ale przede wszystkim niezłomna poszukiwaczka przygód z sercem archeologa.
W 1995 roku, w studio Core Design, narodził się pomysł stworzenia gry przygodowej, której protagonista wcielałby się w rolę odkrywcy tajemnic starożytnych grobowców. Stworzenie kluczowej postaci powierzono wspomnianemu już Tobey’emu Gardowi.
Jak sam opowiadał, przy projektowaniu Lary inspirował się artystką Neneh Cherry i komiksową Tank Girl. Chciał stworzyć bohaterkę całkowicie różną od stereotypowych postaci kobiecych w grach.
Pierwotnie miała się ona nazywać Laura Cruz i być latynoską. Twórca postanowił jednak czerpać inspiracje z otaczającej go brytyjskiej rzeczywistości. Dlatego Laura zamieniła się w Larę, a nazwisko Cruz zamieniło się na angielskie Croft. Tak właśnie powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon gier wideo.
Czy wiesz, że… początkowo głównym bohaterem Tomb Raidera miał być mężczyzna? Na szczęście zespół Core Design zorientował się, że podobieństwa do Indiany Jonesa byłyby zbyt oczywiste i postawił na odważniejszą koncepcję – bohaterki. Tak właśnie narodziła się legenda!
Gdyby zdarzyło Ci się spotkać Larę na przyjęciu w wyższych sferach Londynu to… prawdopodobnie szybko by się stamtąd wymknęła. Dziedziczka fortuny Croftów zdecydowanie woli eksplorować starożytne ruiny niż brylować na salonach. Jest inteligentna, niezależna i nie boi się podejmować ryzyka.
Jej charakterystyczny wygląd znają wszyscy: warkocz, obcisły top i krótkie spodenki to jej znaki rozpoznawcze. Warto jednak zauważyć, że ten look przeszedł znaczną ewolucję na przestrzeni lat. Od „kanciastej” postaci z pierwszych gier, przez bardziej wysportowaną wersję z gry Tomb Raider: Legend, aż po realistyczną, młodą archeolożkę z trylogii Survivor – każda modyfikacja odzwierciedlała nie tylko postęp technologiczny, ale także zmiany w sposobie prezentowania bohaterek kobiecych w popkulturze.
Historia Lary to fascynująca mozaika różnych linii czasowych, z których każda dodaje nowy wymiar do jej postaci. Niczym w multiwersum, każda wersja Lary ma unikalną historię, choć oczywiście pewne elementy pozostają niezmienne we wszystkich wariantach. Przyjrzyjmy się zatem wydarzeniom.
Zobacz też: Obłęd multiwersów, czyli 6 produkcji z multiwersum, które warto zobaczyć
W oryginalnej wersji historii Lara urodziła się 14 lutego 1968 roku w zamożnej brytyjskiej rodzinie, jako córka lorda Henshingly’ego Crofta. To fascynująca opowieść o buncie przeciwko złotej klatce arystokracji i odkrywaniu własnej drogi życiowej.
Młoda Lara wiodła życie typowej arystokratki – prywatni nauczyciele od najmłodszych lat życia, prestiżowa Wimbledon High School, a później równie ekskluzywna szkoła z internatem Gordonstoun w Szkocji... brzmi jak kolejna historia sukcesu. Jednak w przeciwieństwie do innych dziewcząt z jej sfery Lara marzyła o czymś więcej niż bale i odpowiednie zamążpójście.
Przyszła odkrywczyni przeżyła pierwszą prawdziwą przygodę jeszcze jako nastolatka, gdy przekonała rodziców by pozwolili jej towarzyszyć profesorowi Wernerowi von Croyowi w wyprawie do Azji. Von Croy stał się jej mentorem i inspiracją do odkrywania świata na własnych zasadach.
Punktem zwrotnym w życiu młodej arystokratki była katastrofa lotnicza w Himalajach. Rodzice planowali dla 21-letniej Lary małżeństwo z hrabią Farringtonem, ale los miał inne plany. To, co dla większości byłoby końcem, dla Lary stało się początkiem – przez dwa tygodnie walczyła o przeżycie w nieprzyjaznych górach, by ostatecznie dotrzeć do wioski Tokakeriby w Nepalu.
Tak intensywne doświadczenie otworzyło jej oczy na prawdziwe życie. Odmówiła zatem powrotu do „normalności” oraz ślubu z hrabią, w efekcie czego została wydziedziczona. Fakt ten stał się dla niej motorem napędowym do działania.
Przez następne osiem lat podróżowała po świecie, studiując starożytne cywilizacje i dokonując przełomowych odkryć archeologicznych. W tym czasie miała się nawet spotkać z Wielką Stopą w Ameryce. Tak została słynną podróżniczką o międzynarodowym autorytecie.
Czy wiesz, że… w linii czasowej z gry „The Angel of Darkness” ojciec nie wydziedzicza Lary, a po śmierci rodziców bohaterka dziedziczy posiadłość rodową w Surrey? Staje się ona przestrzenią do wykonywania intensywnych treningów i szlifowania umiejętności, np. jazdy na motocyklu, a także do przechowywania artefaktów zdobytych podczas przygód.
Ta wersja historii Lary Croft skupia się mocno na jej rodzinnych tajemnicach, a szczególnie na poszukiwaniach jej zaginionej matki. Seria gier Legend – Anniversary – Underworld przedstawia bardziej emocjonalną stronę bohaterki, pokazując jej osobiste motywacje i więzi rodzinne.
Lara jest tu przedstawiana jako czarna owca rodu Croftów, którą dotknęła ogromna tragedia. Bohaterka straciła oboje rodziców – najpierw matkę, która zginęła podczas katastrofy w Himalajach, gdy dziewczynka miała 9 lat, a później ojca, zaginionego w Kambodży, kiedy Lara miała 15 lat.
Dorosła już, 21-letnia Lara jest sławną odkrywczynią, a na koncie ma odnalezienie kilkunastu spektakularnych stanowisk archeologicznych. Bohaterka chroni swoją prywatność i prowadzi dość samotne życie pełne ekscytujących odkryć.
Najmłodsza wersja historii przedstawia początki Lary jako niedoświadczonej archeolożki, która musi nauczyć się przetrwania w ekstremalnych warunkach. To opowieść o transformacji z niepewnej młodej kobiety w nieugiętą poszukiwaczkę przygód.
W tym wariancie Lara również pochodzi z arystokratycznej rodziny o tradycjach archeologicznych. Gracze poznają ją jako 21-latkę, jeszcze dość niepewną siebie i poszukującą własnej drogi (z dala od majątku rodzinnego). Początkiem tej wersji historii jest ekspedycja na wyspę Yamatai. Croft, wspólnie z załogą statku Endurance, wyrusza na poszukiwanie legendarnego królestwa w rejonie Trójkąta Smoczego. Dochodzi do katastrofy, a bohaterka musi walczyć o przetrwanie na tajemniczej wyspie. To tam zdobywa umiejętności i hart ducha, które czynią z niej zaprawioną w bojach wojowniczkę.
Następnie Lara wyrusza na poszukiwanie organizacji Trinity, która ma stać m.in. za śmiercią jej ojca. Dociera do Syberii w poszukiwaniu Boskiego Źródła, mającego dawać nieśmiertelność, a następnie do Peru. Tam staje przed wyzwaniem zatrzymania apokalipsy Majów.
W linii czasu Survivor można śledzić stopniowy rozwój postaci i doświadczyć jej głębi emocjonalnej. Dlatego często jest ona uznawana za najciekawszą spośród wszystkich. Co ważne, jej ciąg dalszy nastąpi już niebawem!
Historia Lary Croft zaczyna się w grach. Jak dotąd pojawiło się już 13 głównych tytułów oraz 4 spin-offy oraz gry mobilne. Poznaj najważniejsze etapy rozwoju gier o tej odkrywczyni.
Klasyczna era gier z serii Lara Croft to ta, za której produkcję odpowiadało studio Core Design.
Wszystko zaczęło się w 1996 roku od Tomb Raider. W tej historii zadaniem gracza było poszukiwanie tajemniczego artefaktu Scion pochodzącego z Atlantydy. Właśnie tak narodziła się legenda!
Czy wiesz, że… Tomb Raider było pierwszą grą, która wprowadziła rozwiązania z zakresu projektowania poziomów w 3D. Dlatego jest uznawana za przełomową w historii gier komputerowych.
W kolejnych latach, aż do 2023 r. powstało aż 5 nowych części. Zabierały one graczy w coraz to nowe zakątki świata – od starożytnych chińskich grobowców po lodowce Antarktydy. Lara poszukiwała sztyletu Xian, walczyła z kultami religijnymi i odkrywała tajemnice meteorytów o nadnaturalnych mocach.
W 2006 roku pieczę nad Larą Croft przejęło studio Crystal Dynamics, które wydało kolejnych 6 głównych tytułów. Trzy pierwsze: Legend, Anniversary oraz Underworld stworzyły trylogię prezentującą odświeżone spojrzenie na postać Lary. Wprowadziły bardziej filmowy styl opowiadania i skupiły się na osobistej historii bohaterki. Poszukiwania legendarnego Excalibura przeplatały się z próbami rozwikłania tajemnicy zniknięcia jej matki.
Trylogia Survivor to całkowity restart serii. Produkcje zaprezentowały zupełnie nową Larę – młodą, niedoświadczoną, ale niezwykle zdeterminowaną. Od dramatycznej walki o przetrwanie na wyspie Yamatai, przez odkrywanie zaginionego miasta Kitież, aż po zapobieganie apokalipsie Majów w Shadow of the Tomb Raider.
W tej odsłonie wprowadzono nową mechanikę przetrwania, np. zbieranie zasobów, tworzenie broni czy ulepszanie umiejętności. Gracze doceniali też większą dynamikę walki oraz eksploracji – także dzięki znacznie bardziej interaktywnemu światu i ciekawym animacjom.
Gry o Larze Croft spotkały się z ogromnym uznaniem. Nie sposób więc dziwić się, że powstały także filmy o tej kultowej postaci. Do tej pory wyszły 3 produkcje o Larze Croft.
Angelina Jolie wcieliła się w pierwszą filmową wersję Lary – inspirowaną klasyczną linią czasu bohaterki gier. Można powiedzieć, że do dziś ta aktorka jest uznawana za ucieleśnienie postaci z gier. W „Tomb Raider” z 2001 roku Lara walczyła z tajemniczą organizacją Illuminati o potężny artefakt kontrolujący czas. Film, mimo mieszanych recenzji, stał się przełomowym momentem w historii adaptacji gier wideo.
Z uwagi na spory sukces komercyjny twórcy poszli za ciosem. I tak w 2003 roku powstał sequel: „Tomb Raider: Kolebka życia”. Ta historia zabrała widzów w podróż po całym świecie w poszukiwaniu mitycznej Puszki Pandory. Przyjęcie również było mieszane, a projekt nie doczekał się kontynuacji.
W 2018 roku pojawił się zupełnie nowy film o kultowej postaci z gier. W tytułową rolę wcieliła się tym razem Alicia Vikander. Ta historia przedstawiła młodszą, bardziej realistyczną wersję Lary, nawiązującą do gier z trylogii Survivor. Film skupił się na początku jej przygody jako poszukiwaczki skarbów i relacji z zaginionym ojcem. Czy reboot był udany? Można powiedzieć, że… dość średnio. Na IMDB film ma ocenę 6,3/10, a widzowie narzekają na to, że mimo udanego początku, fabuła traci tempo. Niezbyt dobre wyniki sprawiły, że seria nie jest kontynuowana w formie filmowej. Pojawił się jednak animowany sequel.
Najnowsza odsłona przygód Lary Croft pojawiła się na Netflixie w formie animowanego serialu „Tomb Raider: Legenda Lary Croft”. Premiera produkcji miała miejsce 10 października 2024 r. To kontynuacja wydarzeń z trylogii Survivor, rozgrywająca się 25 lat po premierze pierwszej gry. W rolę Lary wciela się głosowo Hayley Atwell, znana z roli Peggy Carter w uniwersum Marvela.
Czytaj też: Kto to jest Kapitan Ameryka?
Serial pokazuje dojrzalszą, bardziej doświadczoną Larę, która musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami po kradzieży potężnego chińskiego artefaktu z Croft Manor. Historia jest dość mroczna i skupia się na rozwoju emocjonalnym bohaterki.
Produkcja zbiera mieszane recenzje – jest chwalona za fabułę, ale krytykowana m.in. za dość słabą animację. Na ten moment nie ma jasnej informacji, czy powstaną kolejne sezony.
Lara Croft to znacznie więcej niż tylko postać z gier. To kulturowa ikona, która zdefiniowała na nowo sposób przedstawiania kobiecych bohaterek w mediach rozrywkowych. Jej wpływ widać nie tylko w kolejnych grach czy filmach, ale także w niezliczonych gadżetach, komiksach i książkach inspirowanych jej przygodami.
Fenomen Lary polega na tym, że łączy wiele pozornie sprzecznych cech – jest jednocześnie silna i wrażliwa, pewna siebie i pełna wątpliwości, elegancka i nieustraszona. To postać, która ewoluowała wraz ze zmieniającymi się czasami, pozostając przy tym wierną wizerunkowi nieugiętej poszukiwaczki przygód.
A Ty, którą wersję Lary Croft lubisz najbardziej? Nieustraszoną odkrywczynię z klasycznych gier? Dojrzalszą i bardziej złożoną postać z ery Legend? A może młodą, walczącą o przetrwanie Larę z trylogii Survivor? Pewne jest jedno: każdy wariant tej poszukiwaczki przygód ma w sobie coś wyjątkowego. My mamy nadzieję, że w przyszłości ta postać doczeka się kolejnych odsłon swojej historii – godnych jej złożonego charakteru i niesamowitych historii.