Latem 2025 roku ma mieć miejsce premiera nowego filmu Marvela o Kapitanie Ameryce. Czas więc zadać sobie pytanie – kto to jest Kapitan Ameryka? Jak wygląda jego komiksowa historia? W jakich filmach pojawiła się dotychczas ta postać? Oto nasze małe kompendium wiedzy o jednej z najpopularniejszych postaci z uniwersum Marvela.
Kapitan Ameryka to postać, której twórcami są Joe Simon oraz Jack Kirby. Został „powołany do życia” w odpowiedzi na inne superbohaterskie historie, w których specjalizowało się DC Comics, a dokładniej – jako konkurencja dla Supermana.
Postać była rozwijana w czasach drugiej wojny światowej. Autorzy szukali bohatera, z którym czytelnicy będą się mogli zidentyfikować, także w odpowiedzi na wydarzenia na froncie – uosobienia amerykańskiego patriotyzmu. Zaczęli od „wymyślenia” czarnego charakteru – Simon uznał, że osobą, której nienawidzi cały świat, jest Adolf Hitler. Więc stwierdzili, że to naziści powinni być przeciwnikami w nowo powstającym komiksie.
Ich przeciwnikiem został właśnie Kapitan Ameryka, który początkowo miał się nazywać… Super American. I to właśnie on stał się tytułowym bohaterem komiksu „Captain America Comics”.
Kapitan Ameryka „przewijał się” przez komiksy Marvela na przestrzeni ponad 80 lat. Jego popularność „falowała” – w zależności od aktualnej sytuacji politycznej na świecie. Wszystko przez to, że ta postać była wykorzystywana w ramach amerykańskiej propagandy.
Sprawdź nasze gadżety Kapitan Ameryka.
Kim jest Kapitan Ameryka w komiksach? Jego prawdziwe imię i nazwisko to Steve Rogers. Jest młodym chłopakiem o słabym zdrowiu, który bardzo chce wstąpić do armii. Niestety, z uwagi na brak odpowiednich warunków fizycznych zostaje odrzucony. Dlatego, gdy dostaje propozycję uczestnictwa w tajnym projekcie wojskowym dra Erskine’a, godzi się.
W jego ramach Steve’owi Rogersowi zostaje podane superserum, które miało z niego zrobić żołnierza o ponadprzeciętnej sile, szybkości oraz wytrzymałości. Eksperyment się udaje i ma być kontynuowany. Jednak dr Erskine zostaje zamordowany przez nazistów, a Rogers zostaje jedynym superżołnierzem na polu bitwy. Jego pierwsza batalia jako Kapitana Ameryki, już z kultową tarczą w dłoni, toczy się z nazistowskim złoczyńcą – Red Skullem, a później wyrusza na front II wojny światowej wraz z Buckym Barnesem, swoim przyjacielem, oraz oddziałem żołnierzy. Tam toczą wiele walk, a w ostatnich dniach wojny zarówno Steve Rogers, jak i Bucky Barnes zdają się zginąć w katastrofie eksperymentalnego samolotu nad wodami Oceanu Atlantyckiego.
Okazuje się, że żaden z bohaterów tak naprawdę nie poniósł śmierci. Steve Rogers zostaje odnaleziony dekady później przez Avengersów – skuty lodem i zahibernowany. Po wybudzeniu dołącza do Avengersów, a z czasem staje się ich liderem. Pozostaje na tej pozycji, nawet gdy zmieniają się członkowie drużyny.
Na przestrzeni lat historii komiksowej Steve Rogers m.in.:
Postać Kapitana Ameryki w komiksach zmieniała się na przestrzeni lat – pisana przez wielu autorów. Jednak we wszystkich wydaniach i wariantach Steve Rogers jest przedstawiany jako postać o „niezłomnej czystości charakteru”, silnym kompasie moralnym oraz dużej szlachetności. Jednocześnie jest ucieleśnieniem American Dream i symbolem patriotyzmu typowego dla USA.
Wśród zarzutów wobec tej postaci jest jej nadmierna idealizacja. Jego historia staje się najciekawsza wtedy, kiedy Steve Rogers musi się zmierzyć z dylematami moralnymi. Jest tak, kiedy odkrywa, że jego najlepszy przyjaciel, Bucky Barnes, pod wpływem prania mózgu w Hydrze stał się robotycznym psychotycznym mordercą. Kapitan Ameryka przedkłada ratowanie go nad obowiązki jako Avengers. To czyni go bardziej ludzkim.
Chociaż postać Kapitana Ameryki w komiksach jest utożsamiana przede wszystkim ze Stevem Rogersem, w historii tę rolę odgrywało znacznie więcej osób. Kto jeszcze przywdziewał kostium Kapitana Ameryki i łapał za tarczę z vibranium?
Próbę zostania Kapitanem Ameryką podejmowało kilka postaci.
Czytaj również: Marvel: filmy i seriale 2024 – na co warto czekać?
Filmowa historia Kapitana Ameryki, choć nieco mniej zawiła, jest spójna z tym, jak wyglądają losy Steve’a Rogersa w komiksach. Mowa oczywiście o wersji z MCU. Wcześniejsze wcale nie były aż tak dokładnym odwzorowaniem papierowych wydawnictw.
Czy wiesz, że serial o Kapitanie Ameryce był pierwszą w historii produkcją tego typu? Chodzi o 15-odcinkowy serial z 1944 roku. W tytułową rolę wcielił się w nim Dick Purcell, ale historia ekranowa znacznie odbiega od tej z komiksów. Tu za maską skrywał się prokurator generalny Grant Gardner, a nie szeregowy Steve Rogers. Bohater używał też raczej pistoletu niż kultowej tarczy.
W 1979 roku stacja CBS wyprodukowała film „Kapitan Ameryka”, w którym rolę Steve’a Rogersa zagrał Reb Brown – ta produkcja była dość bliska komiksom i powstała na fali adaptacji produkcji Marvela.
Kolejną próbę podjęto w 1990 roku. Wtedy w tytułową rolę wcielił się Matt Salinger, a Kapitan Ameryka mierzył się z Red Skullem. Film nie odniósł zbyt dużego sukcesu.
Steve Rogers jest jedną z pierwszych postaci, które zostały wprowadzone do MCU. Pojawił się on w 8 filmach uniwersum Marvela. We wszystkich w tej roli wystąpił Chris Evans. Tytuły, które warto znać, to (w porządku chronologicznym):
Historia Steve’a Rogersa w MCU dobiegła końca w ostatnim filmie z cyklu Avengers. Bohater, po zakończeniu walki z Thanosem, ma wyruszyć w podróż w przeszłość, aby zwrócić Kamienie Nieskończoności, i powrócić do XXI wieku. Decyduje się jednak na pozostanie w przeszłości, u boku Peggy Carter. Powraca jako senior i oddaje swoją tarczę w ręce Sama Wilsona, powierzając mu pełnienie roli Kapitana Ameryki.
Początek historii Sama Wilsona (Anthony Mackie) w roli Kapitana Ameryki widzowie mogli obserwować w serialu Disney+ „Falcon i Zimowy Żołnierz”. W tej produkcji została również wprowadzona postać U.S. Agenta, czyli Johna Walkera.
Jak wyglądała fabuła? Sam Wilson początkowo odrzucił możliwość „wejścia w buty” Kapitana Ameryki. Oddał tarczę, a rząd powierzył kultową rolę Johnowi Walkerowi. Ten jednak nie sprawdza się – jest zbyt brutalny i pewny siebie. W tym samym czasie Sam, wraz z Buckym, wdają się w walkę z grupą terrorystyczną Flag-Smashers. Ta historia przekonuje go, że powinien przejąć obowiązki Steve’a Rogersa, co ostatecznie robi.
„Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat” na zadebiutować na ekranach 14 lutego 2025 r. Fabuła filmu nie jest jeszcze znana. Pewne jest jednak, że główną rolę podobnie zagra Anthony Mackie, a historia zapewne będzie powiązana z kolejną na liście produkcją, czyli „Thunderbolts”.
Czytaj więcej: Thunderbolts w MCU – premiera i najważniejsze informacje
Czy nowy film o Kapitanie Ameryce będzie udany? Miejmy taką nadzieję. W oczekiwaniu na premierę warto odświeżyć sobie starsze produkcje. Życzymy udanego seansu!